Gdzie umieramy cd

A odsetek osób umierających w szpitalach kurczy się – według danych CDC od 49 do 35%, a według Teno i wsp. Z 32,6 do 26,9%. Najwyraźniej dominacja zgonów w szpitalach słabnie.4 Jednocześnie rośnie prawdopodobieństwo pobytu na OIT. Dane z Dartmouth Atlas wskazują, że odsetek pacjentów z OIOM trwającym 7 dni lub więcej w ciągu ostatnich 6 miesięcy życia wzrósł z 15,2% w 2007 roku do 16,7% w 2010 roku. Teno i in. Stwierdzono także, że wskaźnik używania OIOM w ostatnim miesiącu życia wzrósł z 24,3% w 2000 r. do 29,2% w 2009 r.
Co mamy zrobić z tych pozornie sprzecznych trendów – więcej zgonów w domu i mniej w szpitalach, ale większe wykorzystanie OIOM. Po pierwsze nastąpiła zmiana kulturowa powrotu do umierania w domu, nie tylko pod względem preferencji wyrażanych w sondażach, ale także w podejmowaniu decyzji. Po drugie, za wspólnym porozumieniem, szpitale nie są już najlepszym miejscem na śmierć. Ale po trzecie, chociaż silni pacjenci wolą wrócić do domu, często niechętnie to robią, dopóki nie zostaną wypróbowane najbardziej zaawansowane technologie medyczne. Powoduje to, że znaczna liczba pacjentów umiera na oddziałach intensywnej opieki medycznej pośród nadzwyczajnych interwencji, aby je uratować.
W tych okolicznościach i jakkolwiek anomalii może się to wydawać, idea niesienia śmierci z godnością na OIOM ma ogromne znaczenie. Uważam, że nie tylko należy zminimalizować bariery między rodziną i pacjentem w jednostce (a faktycznie wielu OIOM wdrożyło obecnie takie polityki), ale proces podejmowania decyzji powinien również w pełniejszy sposób odzwierciedlać zasady opieki paliatywnej. Taka kultura OIT nie tylko promowałaby agresywne leczenie, ale także pomagała pacjentom i ich rodzinom podejmować mądre decyzje dotyczące radzenia sobie z końcem życia. Takie podejście, jak obserwują Cook i Rocker, może wydawać się paradoksalne, ale mimo wszystko jest ono niezbędne.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Formularze ujawnień dostarczone przez autora są dostępne wraz z pełnym tekstem tego artykułu pod adresem.
Author Affiliations
Z Centrum Studiów Społeczeństwa i Medycyny, Columbia University College of Physicians and Surgeons, New York.

Materiał uzupełniający
Referencje (4)
1. Rothman SM. Życie w cieniu śmierci: gruźlica i społeczne doświadczenie choroby w historii Ameryki. New York: Basic Books, 1994.

2. Faust DG. Ta republika cierpienia: śmierć i amerykańska wojna domowa. New York: Vintage Books, 2009.

3. Krajowe Centrum Statystyki Zdrowia. Zdrowie, Stany Zjednoczone, 2010: ze specjalną cechą śmierci i umierania. Washington, DC: Government Printing Office (http://www.cdc.gov/nchs/data/hus/hus10.pdf).

4. Teno JM, Gozalo PL, Bynum JPW, i in. Zmiana w opiece na koniec życia dla beneficjentów Medicare: miejsce śmierci, miejsce opieki i przejścia do służby zdrowia w 2000, 2005 i 2009. JAMA 2013; 309: 470-477
Crossref Web of Science Medline
Zamknij odniesienia
Powołując się na artykuły (7)
Zamknij Cytowanie artykułów
[przypisy: wosk pszczeli w kosmetyce, life med grodzisk maz, brak porannego wzwodu ]

Tags: , ,

No Responses to “Gdzie umieramy cd”

  1. Urszula says:

    Dużo błonnika, to wkrótce będzie awitaminoza

  2. Mikołaj says:

    [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu badanie słuchu[...]

  3. Kill Switch says:

    przeczytałam jakie ma nietolerancja laktozy objawy

Powiązane tematy z artykułem: brak porannego wzwodu life med grodzisk maz wosk pszczeli w kosmetyce